Ako čistiť semiš?

Ako čistiť semiš?

Oblečenie a obuv z semišu dokonale padnú a sú priedušné. Ale, bohužiaľ, semišové veci majú tendenciu rýchlo sa znečistiť. Ako čistiť taký jemný materiál, uvažujeme v tomto článku.

Vlastnosti materiálu

Semiš - koža, získaná v dôsledku tukového činenia zo zvieracích koží. V obchode s semišom sa uvažuje s kožou oviec alebo kráv, získanou impregnáciou surových koží tukmi. Hodvábne tkaniny, ktoré majú na prednej strane zdriemnutie, patria aj do semiša.

Suede má nasledujúce funkcie:

 • mäkkosť;
 • tenkosť;
 • ťažnosť;
 • smetanovost.

S mäkkosťou a dobrými izolačnými vlastnosťami sa semišový materiál používa na výrobu odevov, obuvi a rukavíc.

druh

Prírodný semiš je vyrobený zo živočíšnej kože a podlieha špeciálnej metóde výroby so špecializovanými látkami. Umelá semiš je vyrobená zo syntetických materiálov a nemá trvanlivosť.

Semišová koža môže byť ľahká, tmavá alebo farebná. Každá farba má svoj vlastný spôsob čistenia.

biela

Existuje mnoho nástrojov, ktoré odstraňujú škvrny z ľahkej semišovej tkaniny a vracajú ju do svojej prezentácie a metód ich aplikácie: \ t

 • Pred čistením ľahkého semiša pripravte povrch jemným trením gumou alebo soľou. V tomto prípade posypte soľ na znečistenú plochu a utrite ju špongiou, aby sa oddelila pokrčená hromada.
 • Ak chcete odstrániť drobné škvrny, môžete si vziať drobky z pšeničného chleba a roll to cez oblasť, ktorá má byť spracovaná. Škvrnu môžete posypať škrobom, čakať na čas (30 minút) a odstrániť zvyšky.
 • Na odstránenie nečistôt a prachu budete potrebovať: 250 ml mlieka, 25 g sódy, vatový tampón, suchú handričku. Ako používať: miešajte mlieko so sódou. Disk navlhčite výslednou kvapalinou a potom znečistený povrch utrite. Vyčistený materiál osušte obrúskom.
 • Ak chcete okamžite umyť škvrnu z povrchu, budete potrebovať: teplú vodu (250 ml), amoniak (5 ml), peroxid vodíka, čistú handru, suchú handričku. Ako používať: zmiešajte vodu s amoniakom a pridajte niekoľko kvapiek peroxidu vodíka. Pomocou tohto nástroja namočte handričku, očistite s ňou znečistený povrch. Očistené miesto utrite suchou handričkou a umiestnite na čerstvý vzduch.
 • Aby ste sa zbavili mastných škvŕn, aplikujte: prášok na čistenie zubov alebo mastenca, gumovú kefu, teplú vodu, octový roztok, suchú handričku. Spôsob aplikácie: nalejte vodu alebo mastenec do vody, aby ste získali konzistenciu ako kyslá smotana. Kefa s aplikovanou zmesou jemne manipuluje s povrchom. Potom utrite handričkou s roztokom octu, a čakajte na sušenie, prejdite po materiáli s pevnou kefou.
 • Ak chcete dať jednotnú farbu pomôže zubnú pastu. Malé množstvo pasty sa aplikuje na semišový povrch, ktorý sa uvedie do úplného vyschnutia, po ktorom sa zvyšky prostriedkov odstránia štetcom.

farba

Existuje niekoľko pravidiel spracovania, ktorých dodržiavanie vráti atraktívny vzhľad farebným semišom a zbaví ho škvŕn:

 • Mokrý semiš by sa mal najprv vysušiť pomocou pokrčených novín.
 • Nečistoty môžu byť utreté obchodnou kefou, alebo môžete použiť kôru čierneho chleba.
 • Soľ zostávajúca zo zimného obdobia sa odstráni mydlovou špongiou. Výsledná pena sa odstráni čistou handričkou.
 • S výskytom rozvodov a zakalených miest sa uchýlili k použitiu roztoku pripraveného z amoniaku a vody v pomere 1: 3. Získaný produkt, nanesený na mäkkú handričku, utrite produkt, na konci sa odstráni studenou vodou.
 • Krieda alebo mastenec pomôžu vyrovnať sa s tukom. Kontaminovanú oblasť je potrebné naplniť jednou z týchto látok a nechať pôsobiť 60 minút, potom produkt vyčistiť štetcom. Ak chcete urobiť efektívnejšie čistenie, môžete naliať niekoľko kvapiek amoniaku do mastenca alebo kriedy. Získaný kašu dajte na ošetrovanú plochu, počkajte na sušenie, na konci vyčistite.
 • Veci z semiša občas treba umyť. Mali by ste si pripraviť teplý mydlový roztok a potom ho ošetriť štetcom. Rýchlo opláchnite tečúcou vodou a vysušte, jemne narovnajte.

Ak je vec veľmi špinavá, musíte najprv zdvihnúť znečistenú hromadu kefou a potom ju umyť v teplej vode, do ktorej sa pridá malé množstvo šampónu.

tmavý

Čierny alebo hnedý semiš vám pomôže v poriadku: káva, kôra čierneho chleba, smirkový papier alebo síra z krabíc.

Aby sa úplne zbavili nečistôt zo semišových vecí a dodali im sviežosť, naneste malú mletú kávu špongiou na výrobok, ktorý bol vyčistený štetcom. Nechajte uschnúť, zvyšok zmesi odstráňte štetcom.

Dobre osvedčený spôsob, ako odstrániť nečistoty z tmavého semišu, je očistiť znečistenú oblasť chrumkavou kôrou alebo brúsnym papierom s nulovou veľkosťou.

Ako umývať rôzne veci?

Pred umývaním semišových vecí sa pozorne preštudujú informácie na štítku. Ak nie je možné prať v práčke, čistenie doma pomôže utrieť produkty.

Ak chcete umývať semišové šaty, budete potrebovať:

 1. Nalejte teplú vodu do veľkej nádrže a pridajte čistiaci prostriedok.
 2. Produkt dajte do umývadla.
 3. Najznečistenejšie miesta, napríklad z potu, sa trú štetcom s mäkkou štetinou.
 4. Dôkladne opláchnite predmet, včas vymeňte vodu.
 5. Ľahko stlačiť vec.

Pri spracovaní oblečenia z umelého semišu sa neodporúča úplne namočiť do vody. Najlepší spôsob čistenia budú nasledovné:

 1. Nastriekame mydlo (domácnosť alebo dieťa) a pridáme do teplej vody.
 2. Penu porazte a naneste ju na výrobok.
 3. Jemne utrite škvrny.
 4. Penu odstráňte špongiou, produkt opláchnite vodou.

Semišovú sukňu umyte podšívkou nasledovne:

 1. Príprava mydlového roztoku.
 2. Do výslednej kvapaliny sa ponorí mäkká kefka so štetinami.
 3. To sa odvíja na hladkom povrchu a je ošetrené pripraveným roztokom.
 4. Potom sa vymyje štetcom s čistou vodou.

Semišová bunda, pršiplášť hnedá alebo čierna farba by sa mali čistiť kávovou usadeninou. Rukávy a golier, ako aj iné oblasti v kontakte s telom, sú mierne utreté mäkkou kefkou. So sušeným semišom sa zvyšky kávy odstránia kefou.

Pred ošetrením semišových topánok (uggs, topánky, čižmy, čižmy, atď.) Sa výrobok udržiava nad parou približne 1 minútu od špiny. Potom kefa odstráni nečistoty. Ak bola topánka vystavená hlbokej kontaminácii, musí sa očistiť mydlovou vodou, do ktorej sa pridá niekoľko kvapiek amoniaku. Mastné škvrny sa čistia benzínom a mastencom. Na znečistený povrch sa naleje trochu benzínu a potom sa naleje mastenec.

Po určitom čase (nie dlhšie ako 5 minút) sa topánka očistí od prášku pomocou drôtenej kefy.

Semišové klobúky (klobúk, klobúk, baret) sa čistia nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Špeciálna kefa na odstránenie prachu. Je potrebné, aby ste si po celom povrchu oblečili štetec a sledovali jeden smer - klky by mali byť rovnaké.
 2. Kancelárska guma, zvládanie malých škvŕn. Pomocou gumy, jemne trieť klky. Po vykonaní tohto spôsobu čistenia sa odporúča pretrepať čelenku, aby sa odstránila zvyšková guma.
 3. Parný generátor alebo vriaca vodná para. Parný generátor môžete prejsť na povrch výrobku so zameraním na problémové oblasti. Môžete držať výrobok nad parou, a potom chodiť na ňom s kefou.
 4. Soľ a drobky bieleho chleba, odvodzujúce mastné škvrny z ľahkých čelí. Nalejte soľ na kontaminované miesto a nechajte niekoľko minút. Odtrhnutím soli prejdite okolo problémovej oblasti strúhankou. Na konci kefy.

Na čistenie by ste si mali pred čistením na ruky položiť rukavice. Ak chcete trieť znečistené miesta, najmä medzi prstami, trieť mydlom, potom opláchnite teplou vodou.

Semiš - veľmi krásny materiál používaný na čalúnenie pohovky, ale musí byť starostlivo staral. Často, mokré semišové čalúnenie nemôže, inak sa plnivo zhorší.

Pri čistení pohovky sa odporúča používať nasledujúce nástroje:

 • Tvrdé kefy na semiš, obnovujúce farbu.
 • Roztok octu na odstránenie potravinárskych škvŕn.
 • Zachytávač amoniaku na mastnotu alebo olejové škvrny.
 • Zmes čistiaceho prostriedku a octu na odstránenie škvŕn z čaju a kávy.
 • Soľ, dedukcia vínnych škvŕn ľahkým nábytkom.

Populárne ľudové metódy

Pri pravidelnom nosení na semiš sa objavujú rôzne druhy znečistenia. Môžete sa ich zbaviť doma. Zvážte niekoľko spôsobov čistenia rôznych škvŕn:

 • Ak sa chcete zbaviť odier, môžete použiť paru.
 • Brúsené povrchy pomôžu odstrániť škrob. Škrob sa musí naniesť na ošetrovanú plochu a po 30 minútach sa kefka vyčistí. Do škrobu môžete pridať trochu tekutého amoniaku. Po prijatí kaše by ste ju mali jemne votrieť do problémových oblastí a potom ju zametať štetcom.
 • Viac koróznych škvŕn, ako napríklad pera, pomôže odstrániť špeciálny roztok vyrobený z odstredeného mlieka, jedlej sódy a čpavku. V mlieku (100 g) sa pridá v polovici lyžičky sódy a amoniaku. Mal by byť zmáčaný v zložení handier a liečiť ho znečistením. Stopy produktu sú opláchnuté vlhkou handričkou.
 • Olejové alebo mastné škvrny by sa mali vyčistiť mastencom, benzínom a soľou. Pred odstránením mastnoty alebo oleja zo semišovej tkaniny musíte vyčistiť povrch prachu. Metódy čistenia zahŕňajú nasledujúce činnosti: navlhčite škvrnu benzínom, potom ju naplňte mastencom a po 30 minútach odstráňte zvyšné prostriedky štetcom. Môžete použiť soľ. Zahrejte soľ na panvici, vložte ju do vrecka s čistou handričkou a potom ju na pol hodiny naneste na znečistenú plochu.
 • Ľahké semišové veci sa čistia peroxidom vodíka. Vo vode (250 ml) je potrebné rozpustiť peroxid vodíka (5 ml). Kontaminácia sa musí utrieť roztokom a potom čistou vodou. Na konci postupu sa výrobok musí dôkladne vysušiť.
 • Zbavte sa plesne pomôže mydlo roztoku.

V práčke

Nie vždy je čas umývať a čistiť semišové oblečenie ručne doma. V tomto prípade môžete použiť dve alternatívne možnosti čistenia:

 • dávať semišové veci do čističa;
 • umyte ich v práčke.

Na určenie možnosti čistenia semišových vecí v práčke vám pomôže dôkladné preštudovanie štítku dostupného na výrobku. Zvláštne značky na ňom upozorňujú na prijateľný spôsob umývania, sušenia a ďalších parametrov čistenia a starostlivosti.

Ak štítok naznačuje, že nie je možné prať v práčke, je lepšie experimentovať.

Ak je ikona označujúca, že pranie v práčke je prijateľné, potom pred odoslaním semišového oblečenia Je potrebné podniknúť niekoľko krokov, aby sa zabránilo strate ich vzhľadu po umytí: \ t

 • vyprázdnite vrecká ťahaním cudzích predmetov z nich;
 • zapnutie, otočte vec naruby;
 • nalejte prášok;
 • spustiť "jemný" alebo "manuálny" režim;
 • nastavte teplotu na 30 stupňov;
 • vypnutie odstreďovania;
 • nie je možné vymazať vec na dlhú dobu, inak materiál praskne.

Bezprostredne po umytí sa výrobok mierne stláča, jemne ho stláča. Potom ho musíte zabaliť do uteráka a odstrániť zvyšnú vodu. Potom sa táto vec položí na rovný vodorovný povrch. Sušený semišový výrobok asi 2 dni.

Odstránenie zložitého znečistenia

Semiš je veľmi jemný materiál, ktorý vyžaduje dobrú vieru. V procese nosenia takýchto vecí podliehajú znečisteniu. Ak chcete správne vyčistiť semiš od nečistôt, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Zafarbené škvrny by mali byť odstránené špeciálnou gumou na semišový materiál, bežnou kancelárskou gumou alebo brúsnym papierom.
 • Použitie pary alebo použitie parnej žehličky pomôže eliminovať tuky, ktoré sú dôsledkom dlhodobého opotrebovania, hromadenia tuku a prachu. Potom sa tuk odstráni štetcom.
 • Na čistenie kvality semišu si môžete pripraviť jedno zo špeciálnych roztokov: zmes glycerínu a soli alebo zmes vody s lyžičkou sódy. Ponorte do výsledného produktu vatový tampón a utrite s ním mastnú oblasť.

Semiš môžete natrieť aerosólom. Preferovanie pri výbere by malo poskytnúť farbivo s vodou odpudzujúcim účinkom.

Najlepšou možnosťou je kúpiť univerzálny produkt, ktorý sa hodí pre všetky druhy semiša.

Pred začiatkom procesu farbenia na podlahe by ste mali položiť nejaké plátno alebo noviny. Farbenie sa odporúča na vetranom mieste. Kroky procesu pre semiš:

 1. Rozhádzajte hromadu štetcom.
 2. Nádobu pretrepte a nastriekajte vo vzdialenosti 30 cm od výrobku. Farbenie by sa malo robiť rovnomerne.
 3. Po určitom čase (nie viac ako 10 minút), choďte na semišovú kefu.

Tipy a triky

Aby sme sa uchýlili k vážnemu čisteniu semišových vecí, je potrebné, aby sa na takýto rozmarný materiál vykonávala náležitá a včasná starostlivosť. Správna starostlivosť bude poskytnutá s prísnym dodržiavaním nasledujúcich tipov a odporúčaní:

 • Nový semišový výrobok musí byť ošetrený vodou odpudzujúcou látkou.
 • Semišové oblečenie by sa malo sušiť na čerstvom vzduchu, mimo dosahu slnečného žiarenia, od ventilátorov a vykurovacích zariadení, ktoré môžu spôsobiť deformáciu výrobku v priebehu niekoľkých hodín.
 • Odporúča sa skladovať veci z semiša v tesných obaloch.
 • Odstraňovanie škvŕn z vlhkého tkaniva je prísne zakázané.
 • Nie je možné trieť a namočiť materiál, inak sa vec stane úplne nevhodnou na použitie.
 • Pri kúpe špeciálnych produktov by ste si mali pozorne preštudovať pokyny a skontrolovať dátum exspirácie.
 • Prvýkrát sa odporúča skontrolovať účinok vybraného čistiaceho prostriedku na malý kúsok látky, ktorý sa dodáva so súpravou príslušenstva, alebo na malej ploche výrobku ukrytej pred očami.
 • Ak existujú pochybnosti o voľbe čistiaceho prostriedku, je lepšie vec vysušiť.

Dodržiavanie týchto tipov pomôže predĺžiť životnosť vašich obľúbených semišových vecí.

Ďalšie tipy a triky, ako sa starať o semišové topánky, nájdete na nasledujúcom videu.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky