Pravidlá na umývanie obuvi v práčke

Pravidlá na umývanie obuvi v práčke

S rozvojom technického pokroku a vznikom rôznych techník sa život stal jednoduchším. Takže, s vynálezom automatickej práčky, už nemusíte prideľovať celý deň na pranie. Ona môže obnoviť aj jemné veci, zachovať ich pôvodný vzhľad. Bohužiaľ, po celý rok, spolu s oblečením, topánky sú tiež znečistené, čo trvá dlho, kým sa čistí. Manuálne čistenie je však často neúčinné: znečistené nečistoty a škvrny zimných činidiel sú pevne uložené na povrchu topánok. Na vyriešenie tohto problému zahrnuli výrobcovia niektorých práčok do svojich modelov režim na umývanie topánok.

Druhy znečistenia

Predtým, ako začnete umývať topánky strojovo / ručne, je potrebné určiť typ znečistenia a jeho stupeň. Spravidla „Stará“ špina je silne umytá v jesennom a jarnom období a soľný sediment na čižmách v zimektoré sa objavujú pri ošetrovaní ciest prostriedkami proti námraze. Okrem toho, pár topánok s nepríjemným zápachom podlieha čisteniu: okrem nepohodlia, ktoré je dodané majiteľovi, je to vynikajúca živná pôda pre patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie.

Ako sa umyť?

V súčasnej dobe existuje mnoho nástrojov používaných na pranie v práčke, ktorá je vhodná na topánky. Najlepšie je použiť tekuté prášky alebo kapsuly pozostávajúce z roztoku s vysokou koncentráciou, ktorý umožňuje čistenie tvrdých škvŕn a nečistôt. Ale v neprítomnosti kvapalných produktov sa môžu použiť aj práškové čistiace prostriedky. Množstvo prášku na topánky by nemalo prekročiť 20-30 g Miznú pre biele - vráti pôvodný vzhľad páru.

Zvážte typ materiálu

Je potrebné zvážiť typ materiálu, z ktorého je pár vyrobený. Aby nedošlo k pokazeniu topánok, pred praním musíte zvoliť vhodný typ čistenia. Výrobky z nasledovných materiálov nesmú byť prané v práčke:

 • kožené topánky. Po umytí sa koža deformuje a stráca svoju prezentáciu;
 • kožušiny a semišu. Topánky s kožušinou a semišovou kožou sa pri vystavení praniu v práčke znehodnotia a znehodnotia.

Na pranie v práčke sa najlepšie hodí športová obuv (tenisky, tenisky, konverzie, slipona). Nemali by ste umývať baletné topánky, sandále, papuče a bridlice, pretože jednoducho nedokážu vydržať dlhý pobyt vo vode a odlepiť.

farba

Pri farebných modeloch sa umývací prostriedok pridáva do čistiaceho prostriedku koncentrátu, aby sa zachovala farba. Pri praní v práčke môže byť koncentrát zložený z tekutého prášku, alebo by mal byť pridaný samostatne. špeciálny prášok na topánky, pretože obsahuje všetky potrebné prvky pre starostlivú a kvalitnú starostlivosť.

Ak chcete pridať čerstvosť alebo odstrániť žltý zvyšok z bieleho páru, musíte pridať bielidlo. V súčasnosti je na trhu obrovský výber koncentrátov / bielidiel. Najobľúbenejšie z nich je zmiznúť.

Ako sa umyť?

Pred vložením vašich obľúbených tenisiek do bubna práčky by ste mali skontrolovať poškodenie a poškodenie topánok (ak je porušená neporušenosť švov a náteru, potom po umytí môže byť para nevhodná na nosenie). Neodporúča sa ani umývať predmety s korálkami, výšivkami, kamienkami a inými dekoráciami. Celý dekor odletí, čo povedie k rozbitiu práčky. Musí byť pripravený pár topánok pred praním:

 • odstráňte vložky, šnúrky (je lepšie ich umývať samostatne a ručne);
 • očistite podošvu od znečistenia (ak sa tak nestalo, všetky nečistoty z podošvy sa usadí na povrchu výrobku, ktorý sa neskôr nebude dať ľahko vyčistiť);
 • štrk a kamene na podrážke by mali byť tiež odstránené (pre pohodlie je lepšie použiť starú kefku na zuby a sushi palicu);
 • po dobu trvania prania musia byť odstránené hroty v bežeckých topánkach.

Pripravené topánky by mali byť umiestnené v špeciálnom vrecku na umývanie (predáva sa v každom supermarkete). Vrecko chráni stroj pred poškodením, Ak nie je taška, môžete použiť zbytočné obliečky na vankúš alebo dať pár bubnov a uterákov do bubna. Ďalším krokom je pridanie detergentu. Prášok sa vkladá buď priamo do bubna alebo do špeciálnej priehradky (táto informácia je zvyčajne uvedená na obale výrobku).

Je lepšie znížiť množstvo prášku, aby sa zabránilo škvrnám a dobre opláchnuť topánky. Pre pár tkanín musíte zvoliť funkciu "dodatočný plákanie". Ak máte špeciálny režim na umývanie obuvi - nainštalujte ho. Ak nie je žiadny, potom je ideálny jemný umývací program alebo „krátky program“. Dôležitou podmienkou pre akýkoľvek režim je vypnutie funkcie odstreďovania a sušenia.

Taktiež je nežiaduce vkladať do stroja súčasne viac ako jeden pár topánok.

Po správnom praní prichádza ďalšia dôležitá fáza - sušenie vecí. Vyberajú topánky z bubna, potrebujú visieť na teplom a dobre vetranom mieste Aby bolo sklo extra vody (jemná alternatíva k rotácii stroja). V lete je ideálnym miestom balkón s otvorenými oknami av zime kúpeľňa s vetraním zapnutá.

Po prebytku vlhkosti sa topánky ponechajú na teplom mieste (mimo vykurovacích a vykurovacích zariadení) s dobre cirkulujúcim vzduchom. Ak má byt teplú podlahu, môžete na ňom vyschnúť pár. Čižmy plnené bielym papierom (novinový náter s vlhkosťou má farebné vlastnosti) a pravidelne ho vymieňajte, kým nie je výrobok úplne suchý.

Aká metóda čistenia je vhodná pre sklznice, prestavby, topánky ako espadrily, ako aj zimné topánky a jesenné topánky? Najlepšie je použiť manuálny spôsob prania s minimálnym množstvom vody na výrobku.

Prípravná fáza na ručné umývanie je rovnaká ako pri praní v práčke (odstráňte vložky, uvoľnite šnúrky atď.). Potom musíte vybrať prací prostriedok. Na tieto účely sa obvyklý prací prostriedok na prádlo, špeciálny prací prostriedok, tekuté mydlo, umývací prostriedok, profesionálne čistiace prostriedky (pred použitím takýchto látok uistite, že sa môžu použiť na tkaniny).

Pri príprave roztoku (pre väčšie pohodlie je lepšie použiť dve panvy: jednu s čistou vodou na opláchnutie a druhú s práškom) je potrebné vziať do úvahy teplotu vody. Nemala by byť príliš horúca alebo studená. Najlepšou možnosťou by bola teplá voda. Horúca kompozícia môže poškodiť obuv a chladný pár riadne nevyčistí pár. Princíp ručného prania:

 • handričku navlhčenú v roztoku, utrite topánky zvnútra, potom ich opláchnite v nádobe čistou vodou a znova utrite topánky;
 • potom choďte von do vecí. Čistia celý povrch topánky av prípade potreby (v miestach silného znečistenia) aplikujú silu. Ak je kontaminácia príliš silná, môžu byť topánky ponechané v tejto forme na namáčanie niekoľko hodín, po čom by sa mal roztok vymyť a postup zopakovať;
 • Je dôležité vedieť, že je možné uzamknúť iba výrobky vyrobené z kvalitnej tkaniny. Nízka kvalita párov, rovnako ako všetky druhy koženej obuvi, semiš (ugg) alebo kožušiny vylučujú namáčanie. Všetky vyššie uvedené materiály tiež akceptujú najsuchší a najjemnejší typ čistenia.Čo sa týka semišovej kože, najlepším riešením bude špeciálna kefka, a je lepšie jemne ošetriť kožušinu polosuchou handričkou s veľmi slabým roztokom. Vysokokvalitná koža odolá veľkému množstvu vlhkosti, ale pri umývaní koženej obuvi by sa mala venovať osobitná pozornosť oplachovaniu (zvyšný prací prostriedok na mokrej obuvi sa zmení na škvrny a po zaschnutí poškodí materiál).

Stielky tiež musia byť ošetrené roztokom podobným spôsobom a umyť pod tečúcou vodou. Šnúrky sa môžu umývať v roztoku alebo mydle v dreze.

Tipy a triky

Tu sú niektoré užitočné tipy na umývanie obuvi:

 • po každej prechádzke utrite pár. Tým sa zabráni množstvu a intenzite prania a zvýši sa životnosť výrobkov;
 • pravidelne používajte ochranný aerosól. Ochranné výrobky sa predávajú vo všetkých predajniach obuvi. Zavlažovanie povrchu topánky po umytí zabraňuje nadmernému suchu a prasklinám po vysušení. Pri aplikácii tvorí aerosól neviditeľný film, ktorý chráni topánky pred nadmernou vlhkosťou a zabraňuje kontaminácii;
 • Nezanedbávajte hygienické topánky vo vnútri. Pravidelne umývajte vložky a ošetrujte topánky antimikrobiálnymi deodorantmi, ktoré sú tiež účinné v boji proti nepríjemným zápachom;
 • používať zubnú kefku a handru na umývanie bielych topánok rukou;
 • ak sa po umytí zachová nepríjemný zápach vo vnútri topánok, potom použite stolový ocot. Stolový ocot dokonale zvláda nepríjemný zápach. Na odstránenie problému navlhčite zbytočný handričku alebo vatový tampón octom a topánky dôkladne vytrite zvnútra. Môžete tiež zvládnuť a vložku. Dodržiavajte bezpečnostné opatrenia pri práci s octom a pamätajte, že vdýchnutie jeho výparov môže spôsobiť popáleniny slizníc horných dýchacích ciest;
 • po umytí môžu byť kožené topánky ošetrené detským krémom, vazelínou alebo ricínovým olejom;
 • Ak chcete použiť zakúpené prostriedky na umývanie topánok, je lepšie dávať prednosť značkovým a vysoko kvalitným kompozíciám. Ak máte v pláne čistiť pár ručne, potom si na gumové rukavice pred tým, aby nedošlo k poškodeniu kože vašich rúk.

Vďaka týmto odporúčaniam budú topánky dlhodobo držať svoju prezentáciu.

Ak budete dodržiavať všetky pravidlá umývania, minimalizujete riziko poškodenia vášho obľúbeného páru. Na základe vyššie uvedených informácií môžeme vyvodiť nasledujúci záver: môžete a mali by ste umývať takmer všetky topánky. Výnimkou sú drahé výrobky z froté materiálu. Nemôžu byť umyté doma, je lepšie využiť služby čistiarne.

Ak sa chcete dozvedieť, ako si umývať topánky v práčke, pozrite si nasledujúce video.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky