Ako umývať tenisky?

Ako umývať tenisky?

Jedným z najobľúbenejších typov športovej obuvi sú dnes tenisky. Tieto modely sa používajú nielen na tréning v telocvični, ale aj ako doplnok k každodennému mestskému vzhľadu. V každom prípade, po dlhom nosení tenisky, každá osoba čelí takejto úlohe ako umývanie výrobku. Aby nedošlo k poškodeniu materiálu, pri čistení dobre, musíte sa dozvedieť o niektoré z funkcií čistenia.

rysy

Na začiatok stojí za to povedať, že je dosť ťažké čistiť tenisky, ako to robia topánky alebo topánky. Dôvod je jednoduchý: väčšina športovej obuvi je vyrobená z mäkkých materiálov. Je známe, že látky absorbujú nečistoty pomerne rýchlo. Ak sa tenisky používajú výlučne na šport, potom je tu taký problém, že sa objaví nepríjemný zápach potu.

Odstránenie môže pomôcť len umývanie s použitím špeciálnych výrobkov pre domácnosť.

Čo nie je možné umývať?

Než začnete podrobnejší rozhovor o procese čistenia topánok, stojí za to povedať, že nie všetky topánky sú umývateľné. Najčastejšie sa to týka lacných a nekvalitných modelov, ktoré pri kontakte s vodou okamžite strácajú svoj pôvodný vzhľad a vlastnosti. Takéto topánky sušia dlhú dobu, okrem toho sa môžu aj pri čistení deformovať.

tiež Neodporúča sa umývať si tenisky z kože. Je to spôsobené tým, že materiál je stlačený a po umytí budú tenisky úplne nevhodné na ďalšie použitie. Nemali by ste čistiť topánky s potrhanými podrážkami, inak sa pri umývaní rozpadnú tenisky. Pokiaľ ide o spracovanie v stroji, môže vypadnutie materiálu z materiálu poškodiť.

Ako sa umyť?

Existujú dva hlavné spôsoby návratu do bývalých tenisiek doma:

  • Prvou metódou je manuálne spracovanie. V podstate sa táto metóda používa pri práci s citlivými materiálmi, ktoré sa môžu poškodiť pri obrábaní. Na čistenie topánok pomocou nástrojov určených výlučne na ručné umývanie.
  • Druhý typ je možné prať v práčke. V porovnaní s predchádzajúcou metódou to trvá oveľa menej času, ale stojí za to pripomenúť niekoľko dôležitých pravidiel pre strojové spracovanie.

Rovnako dôležitá je správna starostlivosť o obuv. Na žiadne ďalšie problémy s umývaním dôkladne opláchnite podošvu špiny. Na odstránenie škvŕn z povrchu sa môže použiť mäkká tkanina. Odporúča sa čistiť topánky pred prachom špeciálnou kefou.

Nezabudnite, že aj pri pravidelnej starostlivosti budú tenisky ešte skôr alebo neskôr potrebovať bielizeň.

výcvik

Než začnete umývať tenisky, musíte urobiť ich prípravu. Aby ste to mohli urobiť, musíte najprv kúpiť kefu určenú pre materiál, z ktorého sa vyrábajú športové modely. Môžete tak čistiť topánky s vysokou kvalitou bez poškodenia mäkkej tkaniny. Pred praním musíte odstrániť šnúrky z tenisky. Odstráňte vložky, potom opláchnite podrážky pod tečúcou vodou, aby ste odstránili nečistoty. Na čistenie ťažkých nečistôt môžete použiť starú zubnú kefku.

Nezabudnite skontrolovať topánky na chyby. Ako už bolo uvedené vyššie, tenisky sa nedajú umývať (najmä v stroji), ak sú medzery. Rozhodnite sa vopred o tom, ktorý režim bude najvhodnejší pre vaše topánky. V tomto prípade by ste mali stavať na vlastnostiach materiálu.

Teplota vody

Špeciálna pozornosť pri umývaní tenisiek by sa mala venovať teplotnému režimu.Tento indikátor je v podstate vybraný na základe vlastností materiálu topánky. Voda sa odporúča pre ručné aj strojové pranie. teplota 30-40 stupňov. Je vhodný aj pre jemné tkaniny. Ak je voda príliš horúca, môže spôsobiť, že topánky budú položené.

Týka sa to najmä prípadov, keď vo výrobku nie sú prítomné veľmi kvalitné syntetické materiály. Pri teplotách nižších ako 30 stupňov sú škvrny (zafarbené a čerstvé) z tenisiek nedostatočne odstránené.

detergenty

Jedným z dôležitých krokov v procese umývania topánok je výber kvalitného pracieho prostriedku. Každý materiál potrebuje individuálny prístup. Na čistenie jemných tkanín sa používajú v podstate bežné mydlo a špeciálna špongia. To vám umožňuje rýchlo a efektívne eliminovať kontamináciu bez poškodenia materiálu. Pre silné škvrny môžete použiť mydlový roztok.

Pre niektoré látky, napríklad semiš, by ste mali vybrať špeciálne nástroje. Moderní výrobcovia vyrábajú rôzne detergentné zmesi vhodné pre tento typ materiálu. Tenisky vyrobené zo syntetických materiálov je možné čistiť mydlom. Dobrým pomocníkom pri odstraňovaní ťažko dostupných nečistôt bude stará zubná kefka.

ručné

Ak sa rozhodnete umyť si tenisky rukami, najprv nalejte vodu (teplota - 40 stupňov) a tekutý prací prostriedok. Tiež budete potrebovať bežné mydlo na čistenie. Ak sú výrobky vyrobené z handrových materiálov, odporúča sa ich namočiť do panvy na pol hodiny. To isté platí pre biele tenisky, ktoré sú najviac citlivé na ťažké znečistenie.

Po 30 minútach by sa mala znečistená voda vypustiť a potom pripraviť roztok na premytie vyššie uvedených zložiek. Potom pomocou špongie alebo kefy musíte odstrániť škvrny z topánok. Čistenie sa musí vykonávať vonku a vo vnútri. Po odstránení všetkých nečistôt by sa topánka mala opláchnuť čistou vodou, aby sa odstránila pena.

V písacom stroji

V porovnaní s predchádzajúcou metódou bude pranie tenisiek strojom trvať menej času, ale stojí za zváženie niekoľko dôležitých bodov. Mnohí výrobcovia tvrdia, že nie je možné prať textílie takýmto spôsobom, pretože materiál môže byť poškodený. Napriek tomu sa mnoho ľudí už dlho umylo v aute:

  • Ak chcete začať s, handry položky by mali byť starostlivo kontrolované na poškodenie. Skontrolujte tiež integritu topánok vo vnútri. Odstráňte vložky a šnúrky vopred, aby sa výrobky lepšie umyli.
  • Potom pripravte športovú obuv pre ďalšie automatické umývanie. Podrážka sa musí dôkladne umyť pod vodou, odstrániť piesok a malé kamene. Toto môže poškodiť bubnové vozidlá.
  • Sieťové tenisky sa odporúčajú umiestniť do špeciálneho vrecka na umývanie. To je spôsobené tým, že tkanina sa môže počas procesu čistenia roztrhnúť, keď narazí na bubon. Ak nie je k dispozícii taká taška po ruke, obal na vankúš alebo uterák vám pomôžu udržať netknutú sieť. Tieto textílie zaplnia prázdny priestor vo vnútri stroja, zmäkčia rany.
  • Po vyčistení topánky od nečistôt ju môžete vložiť do bubna. V priestore stroja musíte naplniť potrebné množstvo prášku a potom nastaviť vhodný režim prania. Pri výbere sa riadi materiálnymi vlastnosťami tenisiek.

Špeciálne tekuté detergenty pomôžu zmierniť modely tkanín zvnútra von z vône potu. Jasné biele topánky doma je schopný zmiznúť. Nástroj rýchlo vráti pôvodný vzhľad a bohatú farbu materiálu. Odporúča sa obliekacia obuv dávajte pozor, aby podrážka nebola poškodená alebo zdeformovaná počas umývania bude stačiť na jeden cyklus odstreďovania pri nízkych otáčkach. Na čistenie obuvi bez pruhov je po opracovaní navyše opláchnuté čistou vodou.

Pred umývaním sa odporúča umývať obuv zvnútra mydlom.To pomôže zbaviť tenisky špiny a zápach potu.

sušenie

Jednou z dôležitých fáz je sušenie tenisiek. Aby sa materiál nedeformoval, topánky musia byť najprv naplnené papierom, ktorý absorbuje vlhkosť. Za zmienku stojí, že papier sa počas sušenia niekoľkokrát mení. Topánky by mali byť umiestnené na teplom mieste, ale nie na batérii. Je to spôsobené tým, že pod vplyvom vysokej teploty sa materiál deformuje, tkanina sa stáva menej trvanlivou a je schopná zmeniť pôvodný tvar.

Ako môžem vyčistiť?

Každý materiál vyžaduje špecifický prístup. Napríklad nubukové tenisky alebo velúrové modely nie je možné prať ručne ani v aute. Materiály rýchlo strácajú svoje vlastnosti a vzhľad a obuv sa po prvom ošetrení vo vode stáva nepoužiteľnou. Na odstránenie škvŕn použite oddelene mydlový roztok alebo mydlo a vodu. To isté platí pre kožené tenisky. Topánky môžu byť namočené v ľahkom mydlovom roztoku.

Upozorňujeme, že na tento účel sa používa iba tekutá forma.

Biele tenisky by sa mali umývať špeciálnymi chemikáliami. Na ich manuálne čistenie môžete použiť zubnú pastu. Dobre odstraňuje škvrny z ľahkého povrchu, pretože má bieliaci účinok. Okrem toho sa po vyčistení nasýtenej bielej farby tenisky vracia. Basketbalové topánky by sa mali umývať len v aute. Pre takéto tenisky vhodná teplota 30 stupňov. Topánky umyté v citlivom režime, bez odstreďovania a sušenia (tieto funkcie je potrebné vypnúť pred začatím procesu).

Jednou z najťažších úloh je čistenie zimných tenisiek s kožušinou. Mnohí odporúčajú naliať roztok mydla do topánky a potom ho opláchnuť čistou vodou.

Upozorňujeme, že táto metóda bude vhodná len vtedy, ak chcete zmeniť podrážku tenisiek.

Ako odstrániť škvrny?

Odstránenie tvrdých škvŕn je najlepšie s kefami a chemikáliami. Odstráňte roztok z mydla a pomoc. Tento nástroj sa v podstate používa na jemné tkaniny, ktoré sa obávajú vystavenia agresívnym zložkám. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako odstrániť znečistenie v domácnosti. Napríklad stará zubná pasta sa často používa na čistenie pogumovaných modelov. Táto možnosť je vhodná aj pre ľahké tenisky, ako je uvedené vyššie.

Užitočné tipy

Na odstraňovanie škvŕn z tkaninových tenisiek možno použiť nielen profesionálne výrobky pre domácnosť. Napríklad, citrónová šťava môže pomôcť umyť žlté škvrny. Výhody tohto nástroja sú absolútna prirodzenosť a bezpečnosť. Nezabudnite na čistenie textilných topánok vo vnútri. Pri dlhodobom používaní sa hromadí veľké množstvo nečistôt, je tu zápach potu. Na odstránenie týchto problémov pomôžu stroj alebo ručné pranie.

Ďalšie tipy, ako si umývať tenisky ručne, nájdete na nasledujúcom videu.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky