Ako umývať tenisky v práčke?

Ako umývať tenisky v práčke?

Tenisky sú obľúbené topánky ľudí, ktorí sú v neustálom pohybe, vedú aktívny životný štýl, pravidelne športujú alebo jednoducho uprednostňujú takéto topánky v každodennom živote. Bohužiaľ, rovnako ako iné topánky, tenisky majú tendenciu sa rýchlo znečistiť. Nie vždy kontaminácia môže byť odstránená ručne, niekedy musíte zveriť tento stroj stroj umývanie. Ako umývať tenisky v práčke, budeme rozumieť.

rysy

Pred rozhodnutím o možnosti zveriť športovú obuv do práčky, by mali venovať pozornosť dôležitým informáciám:

 • Pozorne preskúmajte výrobný štítok, ktorý informuje o tom, či je umývanie tenisiek v písacom stroji prijateľné alebo nie.
 • Pozrite si zoznam topánok, ktoré sú kontraindikované.
 • Starostlivo posúdte stav vašich tenisiek kvôli poškodeniu.
 • Vezmite do úvahy vlastnosti materskej športovej obuvi.

Modelky, ktoré nie je možné prať:

 • Kožená športová obuv. Taký materiál, ako je pravá koža, sa môže po umytí zmrštiť a výrobky z neho stratia svoj tvar.
 • Tenisky vyrobené zo semiša. Semišový materiál je veľmi citlivý na vodu, pod vplyvom ktorého môže prasknúť, a takéto tenisky musia byť odhodené.
 • Obuv so svetelnými odrazkami, \ t ozdobné prúžky, samolepky, kamene alebo kamienky. Takéto časti sa pri čistení odlepujú, kamene vypadnú z upevňovacích prvkov a farba z dekoratívnych prvkov sa nerovnomerne vymyje.
 • Výrobky s kovovými vložkami. Tieto prvky môžu po čistení hrdzavieť a to následne povedie k potrebnej výmene.
 • Lacné tenisky z nekvalitného materiálu s prilepenými časťami. Podrážka v takýchto topánkach nie je vyrobená pomocou švov, ale lepidla. Po spracovaní sa časti tenisky jednoducho od seba oddelia av budúcnosti ich nebude možné nosiť.
 • Topánky s vážnymi chybami. Mierne oddelené časti, opierajúce sa o nite a penovú gumu - všetky tieto znaky znamenajú zákaz spracovania stroja. Ignorovanie tohto varovania, bude tenisky utrpieť ťažké škody, čo bude mať za následok potrebu zbaviť sa ich.
 • Tenisky s pevnou podrážkou. Počas čistenia takýchto topánok je pravdepodobné, že dôjde k poškodeniu poklopu alebo znehodnoteniu ostatných častí práčky.
 • Športová obuv v ktorej je vložka z gélu určená na znehodnotenie pri chode.

Ak po všetkých skúmaných informáciách niet pochýb o tom, že tenisky bezpečne prenesú pračku stroja a po tom, čo zostanú neporušené a nepoškodené, je potrebné ich očistiť od nečistôt v stroji s riadnym dodržiavaním všetkých potrebných podmienok, potom sa dosiahne požadovaný výsledok.

Samozrejme, na rozdiel od ručného umývania v stroji je oveľa efektívnejšie a rýchlejšie. Jeho vlastnosti sú v bezchybnom a kvalitnom výkone určitých akcií:

 • odstraňovanie hlboko preniknutých škvŕn a zakorenených nečistôt z tenisiek vyrobených z pletivových materiálov;
 • vylúhovanie nečistôt zo spojov materiálov a v blízkosti švov;
 • čistenie obuvi športovej obuvi a pórového materiálu potiahnutého potom;
 • dezinfekcia výsledného prostredia, ktoré je vynikajúcim a priaznivým miestom pre rozvoj plesňových a bakteriálnych infekcií.

Procesné jemnosti

Stroj umývanie úspešne vyhladiť rozsiahle škvrny len v nespochybniteľné dodržiavanie niektorých pravidiel, ktoré pomáhajú zabrániť poškodeniu tenisky, zbavenie pôvodného tvaru, strata jasných farieb. Po začatí čistenia by ste mali pripraviť potrebné nástroje:

 • sieťovinové vrecká na topánky zakúpené v špecializovanom obchode;
 • detergent;
 • gélovo naplnené kapsuly alebo suché pracie prostriedky;
 • bezchlórové klimatizačné zariadenie, ktoré bieli alebo udržuje sýtosť farieb.

Po odobratí špeciálneho zariadenia sa uskutoční prechod na postup priameho čistenia.

Proces čistenia zahŕňa niekoľko vzájomne súvisiacich krokov.

Fáza prípravy

Je potrebné pripraviť športovú obuv, ručne vykonať malé čistenie, zahŕňajúce tieto akcie: \ t

 1. Na umývanie bežeckých topánok tečúcou vodou, čistenie z listov, trávy, prachu, piesku a nečistôt z ulice.
 2. Vytiahnite kamienky z podrážky. K tomu môžete použiť pletacie ihlice, starú kefu na čistenie zubov alebo iný predmet, ktorý sa s touto úlohou vyrovná.
 3. Na tenisky upevnite lepkavé stehy.
 4. Odstráňte šnúrky, potiahnite vložky (ak nie sú prilepené), ktoré sa čistia oddelene. Odnímateľné časti sa čistia ručne. Mydlo sa používa na čistenie šnúrok a kefka na topánky sa odporúča na čistenie vložiek.
 5. Nechajte niekoľko minút vo vodných teniskách so starými nečistotami. Tento proces pomôže efektívnejšie umyť tenisky v práčke.

Predčistenie tenisky z povrchových nečistôt eliminuje možnosť upchatia vnútorných častí stroja. Nedodržanie tohto bodu môže nepriaznivo ovplyvniť pokračovanie prevádzky práčky.

Stupeň prania

Strojové pranie zabezpečuje implementáciu sekvenčných činností:

 1. Umiestnite tenisky do sieťového vrecka, určeného predovšetkým na spracovanie obuvi v stroji.
 2. Položte predmety do bubna, nastavte prací program a príslušnú teplotu na paneli písacieho stroja.
 3. Nalejte štandardnú dávku prášku do špeciálneho oddelenia stroja a spustite proces stlačením tlačidla „Štart“.

Ktorý režim vybrať?

Na čistenie je potrebné pripraviť obuvi aj samotné umývacie zariadenie. Odporúča sa správne umiestniť topánky do bubna, ako aj zvoliť vhodný režim prania a teplotu. Dôležité kritériá pre výber režimu:

 • Mali by ste sa rozhodnúť pre jemné jemné umývanie alebo jedinečný program navrhnutý výrobcom, ktorý vám umožní umývať topánky. Ak nie je k dispozícii jemný režim, musíte zvoliť najkratší režim prania v čase.
 • Uistite sa, že vypnutie pradenia, ktoré pri spracovaní tenisky, má zlý vplyv na fungovanie častí práčky.
 • Odporúča sa vypnúť funkciu sušenia, ak existuje. Počas takéhoto sušenia sa športová obuv značne poškodí.
 • Odporúča sa, aby ste do stroja vložili jeden pár topánok. Je možné umyť dva páry topánok pre dospelých alebo tri páry škôlky. V prípade prekročenia uvedeného počtu nie je vylúčené vyrazenie vnútra dverí zo skla.

Dodržiavanie týchto podmienok, vrátane výberu požadovaného spôsobu umývania a vypnutia všetkých nepotrebných funkcií, zabezpečí bezpečnosť tenisiek počas čistenia stroja.

teplota

Starostlivé umývanie topánok sa vykonáva pri teplote nepresahujúcej 40 stupňov. Je lepšie inštalovať 20 stupňov - to je najlepšia voľba vhodná pre bezpečné umývanie tenisiek. Nevyberajte vyššie teploty., pretože vplyv horúcej vody nepriaznivo ovplyvňuje materiál a vedie k ďalšiemu nasadeniu tenisiek.

Stupeň sušenia

Po absolvovaní prania v práčke musíte z bubna dostať tenisky a riadne ich vyschnúť. Na to môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • Naplňte tenisky papierovými obrúskami alebo bavlnenými uterákmi, aby ste im dali správny tvar a umiestnili ich na batériu, ktorá bola predtým ošúchaná. V zime je povolené sušiť obuv v blízkosti elektrických spotrebičov.
 • Umyte topánky na balkón. V lete sa odporúča, aby sa športová obuv sušila mimo priameho slnečného žiarenia, na čerstvom vzduchu, v dobre vetranom priestore.
 • Na sušenie tenisky pomôže špeciálna ultrafialová sušička. Jemný režim tohto zariadenia poskytuje vynikajúce sušenie a ošetrenie proti hubám.
 • Do každej tenisky vložte 2 hodiny guľôčky silikagélu. Po stanovenom čase sa loptičky musia vytiahnuť a topánky by sa mali sušiť prirodzeným spôsobom s dobrým vetraním.
 • Použite kuchynskú soľ. Je potrebné ju zohriať na panvici, potom ju naliať do tesných ponožiek a striekať výsledný sušiaci prostriedok do každej topánky. Ak sa soľ ochladila a vlhkosť sa neodparila, odporúča sa proces zopakovať.
 • Vákuum. Po vybratí trysky zasuňte trubicu vysávača do topánok. Spracovanie každého produktu zaberie štvrť hodiny.

Vlastnosti materiálov

Materiály, z ktorých sú vyrobené tenisky, majú svoje jedinečné vlastnosti a vyznačujú sa veľkou rozmanitosťou:

 • plátno, Vďaka svojej nízkej hmotnosti je v stroji povolené čistenie tenisiek z tkaniny s rotačnou funkciou. Možno budú schopní preniesť pranie v štandardnom režime, ale je potrebné pamätať na riziko spojené so zmršťovaním látky. Preto pri vykonávaní prania textilných topánok je potrebné nastaviť nízku teplotu výberom odstreďovania pri nízkych otáčkach. Pri spracovaní bielych tenisiek je možné pridať malé množstvo bielidla. Pred vložením do stroja sa odporúča, aby bol znečistený povrch s tvrdými škvrnami jemne zamknutý.
 • Umelá koža, Tenisky vyrobené z takéhoto materiálu nenechávajú vzduch prechádzať. Bez problémov zvládnu pranie v práčke. Vzhľadom na kvalitu umelej kože je umývanie takýchto topánok v písacom stroji povolené len pri nízkej teplote.
 • Faux semiš. Topánky vyrobené z umelého materiálu ľahko umývateľné strojom. Menšia nevýhoda, ktorá môže čeliť - vzhľad škvŕn z prášku.
 • teniskyzdobené koženými alebo semišovými vložkami. Pri čistení takejto obuvi je kontraindikované použitie prania v práčke, pretože môže podporovať stratu formy.
 • Pravá koža, Kožené tenisky nemožno umývať v aute je neprijateľné, pretože neexistujú žiadne záruky, že na konci tohto spôsobu čistenia budú schopní zachovať svoj pôvodný vzhľad.
 • Suede, nubuk. Pracie semišové tenisky a topánky vyrobené z nubuku v práčke sú zakázané. V procese umývania bude hromada ležať a prezentáciu nebude možné vrátiť. Je lepšie umyť stroj umývaním špeciálnymi prípravkami určenými na suché čistenie.
 • Textil. Textilné tenisky s mäkkou podrážkou, na ktorej nie sú žiadne ďalšie dekoratívne prvky, je možné spoľahnúť na stroj umývateľný.

Tipy a triky

Okrem toho riešiť niektoré problémy súvisiace s umývaním tenisiek a ich ďalšou starostlivosťou, Užitočné tipy a potrebné odporúčania pomôžu:

 • Tenisky, ktoré možno prať v práčke, prinesú veľa hluku a hlasných zvukov v porovnaní s bežným umývaním oblečenia alebo bielizne, takže by ste mali začať cyklus počas dňa.
 • Nielen špeciálny sieťový vak na topánky, ale aj jeho alternatívne náhrady, uteráky alebo zbytočné obliečky na vankúš, môžu zlepšiť kvalitu prania a znížiť silu nárazu výrobkov na bubon stroja.
 • Poškodeniu skiel dverí sa dá vyhnúť len jednorazovým umývaním nie viac ako dvoch párov obuvi pre dospelých a ideálne nie viac ako jedným párom.
 • Použitie pracieho prostriedku s tekutou konzistenciou pomôže zabrániť vzniku škvŕn. Rozpúšťa sa okamžite a účinne odstraňuje nečistoty. Na základe farby topánky je možné pri praní pridať produkt určený buď na jeho konzerváciu alebo na bielenie.
 • Voda, ktorej teplota je vyššia ako 40 stupňov, môže spôsobiť oddelenie častí topánky a stratu farby, preto nie je možné prekročiť teplotný rozsah.
 • Vypnutie režimu odstreďovania a sušenia pomôže zabrániť deformácii výrobkov.
 • Na nosenie suchej obuvi odporúčame vložky a šnúrky.
 • Je prísne zakázané používať noviny na sušenie tenisiek, pretože tlačiarenská farba môže zanechať stopy na nesprávnom povrchu výrobkov.
 • Ak má topánka kožené vložky, po umytí je žiaduce ich namazať krémom, aby sa dosiahol atraktívny vzhľad.
 • Minulé umývanie, suché topánky by mali byť ošetrené špeciálnym vodou odpudzujúcim prostriedkom.

Berúc do úvahy uvedené tipy a odporúčania pomôžu vyplaviť tenisky, vyhýbať sa nepríjemným následkom a dať športovej obuvi atraktívny vzhľad.

Ako umývať tenisky v práčke, pozrite sa na nasledujúce video.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky