Ako čistiť nubuk topánky doma?

Ako čistiť nubuk topánky doma?

Variácia vyčinenej kože (nubuk) je materiálom prírodného pôvodu. Topánky Nubuck sa začali dlho šiť, hlavne pre tých, ktorí sa aktívne zapájajú do športu: turisti, horolezci, atď. Postupom času tento materiál získal popularitu od iných ľudí, pretože topánky z neho majú množstvo vynikajúcich vlastností. Musíte vedieť, ako tieto produkty čistiť.

rysy

V súčasnej dobe, nubuck topánky sú nielen pohodlné, ale aj módne, pôsobí ako dobrý konkurent pre kožené alebo semišové výrobky. Ale nie každý je pripravený ísť na podobné topánky, pretože tento materiál potrebuje určitú starostlivosť. Spočiatku sa mnohým zdá, že je veľmi ťažké ho vyčistiť. Spotrebitelia sa začínajú báť otázky: ako čistiť topánky z nubuku doma, bez toho, aby to poškodilo materiál.

V skutočnosti nie je všetko tak zlé, ako sa zdá. Poznáte základné pravidlá starostlivosti o topánky a niekoľko jednoduchých tipov, môžete si priniesť svoj obľúbený pár na dlhú dobu a udržať si jeho reprezentatívny vzhľad.

Čo čistiť?

Pri nákupe obuvi z akéhokoľvek prírodného materiálu by ste mali okamžite kúpiť špeciálne ošetrovacie prostriedky a nástroje, ktoré musíte používať od prvého dňa. Vhodné aj pre nubukové čistiace prostriedky na čistenie výrobkov z semiša a velúru.

Najprv potrebujete rôzne kefy. Môžu byť mäkké alebo tvrdé, gumové alebo kovové. Na špecializovaných predajniach obuvi spravidla nájdete kefku na každý typ materiálu, ktorá vám umožní ľahko vyčistiť svoje obľúbené topánky, čižmy a topánky doma sami. V závislosti od dostupnosti čistiacich povrchov sú kefy rozdelené do niekoľkých typov:

 • s jedným čistiacim povrchom;
 • s ďalšou vrstvou, ktorou je mäkká špongia;
 • kombinácia gumovej hromady s kovovou a špongiovou vrstvou na odstránenie nečistôt na ťažko dostupných miestach.

Tak, tam sú aj lacné jednoduché kefy, a dvojité alebo trojité univerzálne kefy, ktoré stoja viac, ale sú viac funkčné. Preto pri výbere tohto nástroja je dôležité spoliehať sa na vlastné priania a preferencie:

 • pohodlie pozície v ruke;
 • veľkosť;
 • možnosť uchytenia do kabelky alebo vrecka atď.

Ako alternatívu si môžete kúpiť gumu "gumu", ktorá čistí materiál od malých a ľahko odolných škvŕn, bez toho, aby došlo k poškodeniu kvality materiálu. Niekedy bezohľadní predajcovia môžu poradiť, aby ste si kúpili obyčajnú administratívnu gumu. K tomu v každom prípade je to nemožné - zle kazí nubuk.

Druhá vec, ktorú nubuk topánky potrebujú, je impregnácia. Je dôležité, aby ste si topánky nasadili tesne pred prvým nasadením. Je nutné aplikovať impregnáciu trikrát, starostlivo opracovať celý povrch. Po každej aplikácii je dôležité počkať, až je produkt úplne suchý. a až potom opakujte postup. Takéto ošetrenie chráni topánky pred únikmi a negatívne účinky vlhkosti na materiál.

V budúcnosti môže byť striekajúca vodoodpudivá impregnácia na topánky raz za dva týždne, potom budú plne chránené pred tvorbou škvŕn a tvrdých nečistôt.

Tretím bodom na zozname výrobkov pre hlavnú starostlivosť sú farby na topánky. Vďaka nej môžete predĺžiť životnosť obuvi a pravidelne vracať jej pôvodnú krásu. Použitie náteru je jednoduché: topánky musíte najprv vyčistiť pred vonkajšou kontamináciou, dôkladne osušiť a potom aplikovať farbivo. To je jednoducho nie je zapojiť sa do maľby topánky.Je to potrebné len vtedy, ak sú na pracoviskách opotrebované miesta, materiál je matný, farba je nerovnomerná.

Je tiež dôležité to vedieť prírodný nubuk má drsný povrch s jemnými vláknami. Preto sú na ich starostlivosť vhodné len farby vo forme aerosólu, a nie farebné krémy alebo emulzie, ako pri hladkej pokožke.

A nakoniec, štvrtá vec, ktorú potrebujete pre starostlivosť, je špeciálny šampón. Je vhodný pre bežné čistiace topánky. Priemyselný šampón je veľmi agresívny, takže si svoje topánky čistia 1-2 krát ročne po skončení sezóny ponožiek a striktne podľa inštrukcií k nej pripojených.

Všetky tieto nástroje je možné zakúpiť ako individuálne, tak aj ako celok vrátane deodorantu. Môže byť tiež užitočná na akékoľvek kúsky jemného mäkkého tkaniva, vlhkých obrúskov, húb alebo obyčajnej bavlny.

Ako správne?

Treba mať na pamäti, že obuv nubuck je možné čistiť iba vtedy, ak je úplne suchá. Je zakázané sušiť nubukové výrobky z batérie. Môžete len v otvorenom priestore, vloženie papiera dovnútra. Z mokrých topánok nie je možné odstrániť ani prach, pretože pri čistení bude len matný povrch.

Na večernú, kancelársku, športovú a letnú obuv by sa malo vykonávať každodenné suché čistenie. Ak bolo vonku suché, odporúča sa sušiť si topánky dve hodiny. Potom jemne navlhčenou handričkou alebo handričkou, bez toho, aby ste sa dotkli materiálu, odstráňte nečistoty z podrážky. Veľmi nubuk by mal byť česaný kovovou kefou.

Pre viac znečistené topánky sa používa mokré čistenie. Vo veľkom množstve vlhkosti je veľmi škodlivé pre nubuk, takže je neprijateľné umývať pod kohútikom, prať v práčke a namočiť. Na mokré čistenie sa používajú špeciálne výrobky: šampóny, peny, odstraňovače škvŕn a iné.

Objednávka je rovnaká:

 • odstrániť nečistoty z podrážky;
 • štetec nubuk;
 • použiť potrebný nástroj;
 • Všetko opravte pomocou vodoodpudivej impregnácie.

Ak váš obľúbený pár škvŕn alebo biele škvrny tvoril, pomôže "guma". Je nutné trieť bez silného tlaku na povrch, a potom s miernym pohybom, vyberte pelety mäkkou kefou. Na záver musíte prejsť materiálom kovovou kefou.

Metódy čistenia ľudí

Starať sa o nubuk topánky, ktoré musíte neustále, a nie čas od času. To zaisťuje trvanlivosť opotrebenia, ale môže výrazne zasiahnuť vrecko, pretože špeciálne nástroje sú drahé. V tejto situácii pomôžu populárne metódy domáceho čistenia:

 • Ak sa chcete zbaviť bielych škvŕn vznikajúcich na jar od vniknutia dlažby, amoniak pomôže. Musí sa zmiešať s vodou v pomere 1: 4. Namočte špongiu, handričku alebo vatu v malom množstve získanej kompozície a utrite ju. Po tom, topánky musia byť dobre vysušené, môžete ich dokonca držať nejakú dobu nad parou na vyrovnanie hromady.
 • Vynikajúce výhry škvrny octu. Čajová lyžička octu by sa mala zriediť v litri studenej vody. A rovnakým spôsobom ako v prvom prípade, utrite topánky.
 • Na odstránenie mastných škvŕn sa používa soľ, ktorú má každý doma. Štipka soli by sa mala votrieť do škvrny špongiou a zvyšok odstrániť vložkou. Ak je to potrebné, môžete opakovať manipuláciu niekoľkokrát. Rovnakým spôsobom sa používa krieda alebo mastenec, ak sú topánky biele alebo prírodné, ak sú čierne.
 • Malé, čerstvé škvrny sa dajú ľahko odstrániť stale chlieb. Kôra môže byť použitá ako jemná kefa.
 • Benzín, alkohol, petrolej, terpentín pomáhajú odstraňovať komplexné škvrny, ako napríklad olej. Na čistenie musíte urobiť slabé riešenie. Postup je rovnaký ako pri octe alebo amoniaku. Najdôležitejšie je skontrolovať pred použitím, ako látka pôsobí na materiál v jeho nenápadnom priestore.

Užitočné tipy

Niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu rozšírte svoje obľúbené topánky, obuv alebo životnosť topánok:

 • Prostriedky vo forme aerosólu a spreja sa nemôžu aplikovať na topánky v interiéri.
 • Pri používaní chemických prostriedkov je potrebné dodržiavať pokyny.
 • Je potrebné, aby ste si každý deň obuvi topánky a na noc ich dali do skrine.
 • Odstráňte lepšiu gumu a gumenú kefu.
 • Hlboko jedená špina, komplexné škvrny a biele škvrny sú odstránené, ak držíte nubuk topánky štvrtinu hodiny nad parou. Materiál zmäkne a bude možné ho očistiť hrubým brúsnym papierom alebo štetcom.
 • Nedá sa použiť na nubukový krém alebo emulziu. Ak je to naliehavé, nástroj sa musí najskôr aplikovať na špongiu alebo handričku a potom na obuv.
 • Neumývajte prírodný nubuk mydlom alebo saponátom. Tvoria rozvody, ktoré je veľmi ťažké zmieriť.
 • Umelé nubuk topánky nevyžadujú také komplexné čistenie, ktoré vám umožní výrazne ušetriť na materiáloch pre starostlivosť.

Nezabudnite, že akonáhle sezóna skončí, je potrebné vykonať všeobecné čistenie topánky nubuk, aby ste ju pripravili na uskladnenie:

 • Aby topánky alebo topánky potešili svojho nositeľa v budúcej sezóne, je dôležité dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel: suché topánky dobre; odstráňte všetky nečistoty, poškodenia a škvrny; Vyberte si staré vložky a dezinfikujte topánky zvnútra tak, aby sa forma neobjavila.
 • Obuv nubuk môže byť uložená len v priestrannej, ale tesne priliehajúcej krabici s možnosťou vetrania. Skladovanie v balení je neprijateľné - objaví sa nepríjemný zápach.
 • Z času na čas je potrebné skontrolovať topánky. Ak je materiál vyschnutý, potom ho musíte ošetrovať špeciálnym prostriedkom na zmäkčenie pokožky, vysušiť ju a vložiť späť do krabice.

Topánky vyrobené z tohto materiálu sú cenené pre jeho krásu, pohodlie pri nosení a kvalitu. Samozrejme, najjednoduchší spôsob, ako ho vyčistiť pri čistení. Ale pretože je drahý a nubuk potrebuje takmer dennú starostlivosť, môžete ho vyčistiť sami doma. Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť nečistoty a nepokaziť materiál. Ľahko si umyte svetlé topánky doma.

Splnením všetkých odporúčaní opísaných v tomto článku je možné predĺžiť životnosť topánky a udržať jej príťažlivosť po dlhú dobu. Neznižujte svoje úsilie a čas, pretože produkty nubuck vždy vyzerajú bohato a štýlovo.

Informácie o tom, ako správne čistiť a obnovovať nubuk doma, nájdete v nasledujúcom videu.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky