Ako si vybrať lyžiarske topánky

Ako si vybrať lyžiarske topánky

Opatrne si vyberte lyžiarske topánky. V skutočnosti záleží na tom, ako dobre zvolená obuv je, ako dlho môžete jazdiť tak, aby vaše nohy nezmrzli, takže sa nemusíte unaviť. Vaša bezpečnosť na horskom svahu závisí vo veľkej miere od lyžiarskych topánok.

Moderné lyžiarske topánky zabezpečia pohodlie za každého počasia, ochránia vašu nohu pred mrazom, zvlhčujú a zabezpečujú bezpečnosť. Začiatočníci sa rýchlo a ľahko naučia jazdiť.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať veľkosti lyžiarskych topánok. Mnohí milenci robia chybu pri nákupe topánok väčších ako je potrebné. Správne veľkosti topánky by mali byť trochu stiesnené. Po chvíli bude topánka mať tvar nohy a pevne ju prilieha.

Ideálna obuv musí spĺňať niektoré kritériá:

 • byť ľahké, pohodlné a pohodlné;
 • udržujte nohy v teple a suchu;
 • vám umožní ľahko spravovať vaše lyže.

typy

V závislosti od štýlu lyžovania sú lyžiarske topánky rozdelené do nasledujúcich typov:

 1. Pre klasický ťah - svetlo, nízke, majú relatívne mäkkú podrážku a mäkký vrch.
 2. Pre rýchlosť korčuľovania - vysoké, majú pevnú podrážku, pevnú manžetu.
 3. Kombinovaná možnosť kombinuje vlastnosti prvých dvoch typov lyžiarskych topánok. Používajú sa pre klasický aj pre hrebeň.

V závislosti od schopnosti lyžovať sa topánky delia na: \ t

 1. amatér - obuv vyrobená špeciálne pre začiatočníkov. Je ľahší, s mäkkou podrážkou.
 2. profesionálny - obuv vyrobená špeciálne pre odborníkov na korčuľovanie a atlétov. Lyžiarske topánky sú pevnejšie, aby posilnili behanie, čo je takmer hotové s rovnou nohou.

Kľúčové vlastnosti

Pri výbere lyžiarskej topánky dávajte pozor na:

 1. tuhosť, Ak sa práve naučíte lyžovať, mali by ste si vybrať mäkkú obuv, sú pohodlnejšie. Profesionáli si vyberajú tvrdšie lyžiarske topánky. Nie sú tak pohodlné, ale tieto topánky vám umožňujú lepšie riadiť lyže vysokou rýchlosťou.
 2. veľkosť, Je určená vnútornou topánkou, ktorá by mala tesne priliehať k chodidlu. Šírka bloku sa pohybuje od 9,5 do 10,6 cm, pre profesionálnych lyžiarov boli vyvinuté špeciálne úzke modely 9,5 - 9,8 cm. Vzhľadom k tomu, dĺžka chodidla môže zvýšiť v priemere o jeden centimeter, a šírka - o pol centimetra. Správna poloha na meranie veľkosti nôh - ohnuté kolená.
 3. závažia - dôležité pre stúpanie do kopca. Športové modely vážia viac ako ostatné.
 4. Dĺžka podrážky - slúži na nastavenie montážnych prvkov. Nezodpovedá veľkosti.
 5. regulátory - pomôcť topánke prispôsobiť sa chodidlu. Napríklad klipy správne upevňujú členok a znižujú tlak na nohu.
 6. Typ montáže - musí sa úplne zhodovať s montážou na lyže.

Ďalšie funkcie:

 1. Schopnosť prepínať režimy "jazda - chôdza" - vám umožní pohodlne sa pohybovať po ceste, keď ste bez lyží.
 2. Anatomická stielka - prispôsobená špeciálne pre vašu nohu.
 3. Elektricky vyhrievané vložky - udržiavajú vaše nohy v teple. V hornej časti je špeciálna batéria, ktorá nabíja stielku.

Vlastnosti výberu topánok pre kurz hrebeňa

Hrebeň sa nazýva, pretože lyžiar vykonáva podobné pohyby s korčuliarom. Ak chcete získať pretaktovanie, musíte odtlačiť s dvoma nohami.

Topánky na korčuľovanie by sa mali pohodlne prilepiť k chodidlu, perfektne fixované a nie visieť.Pevná podrážka poskytuje maximálnu odpudivosť. Výška topánok by sa mala dostať k členku, aby sa zabránilo zraneniu.

Hlavné vlastnosti lyžiarskych topánok na korčuľovanie:

 1. Použitie špeciálnej manžety vám umožní udržať nohy v správnej polohe.
 2. Obuv je vyrobená zo špeciálneho materiálu - takže nohy sa nepotia, a preto nemrznú.
 3. Zips hermeticky utesnený alebo holistický top bez švov pre pohodlné nosenie obuvi.
 4. Vnútri, dodatočne izolované.
 5. Vybavená pätou a anatomickou stielkou.
 6. Krajkové modely

Ako si vybrať topánky pre klasický ťah

Čižmy pre klasický ťah nie sú vysoké, pretože pri tomto type korčuľovania nie je nutné kotník upevňovať. Topánky pre klasický pohyb podľa hmotnosti svetla. Podrážka týchto topánok je mäkká, dobre ohýbaná. Obuv neobsahuje špeciálne vložky.

Lyžiarske topánky pre klasický kurz sú vyvinuté zo špeciálneho materiálu, ktorý umožňuje, aby sa vaša noha udržala v teple dlhšie a aby nemrzla.

Pre deti

Detská obuv sa líši od modelov pre dospelých v ich mäkkosti. Topánka by sa mala dať ľahko pripevniť na lyže a mala by byť bezpečná, keď sa dieťa pohybuje bez lyží.

Pri výbere lyžiarskych topánok pre dieťa pamätajte, že jeho noha rýchlo rastie. Môžete si kúpiť lyžiarsku topánku trochu viac. Ale také topánky by mali byť bezpečne upevnené a nemali by visieť na nohe. Na detskej topánke by mali byť 4 spony.

Dámske modely

Dámske lyžiarske topánky sa technologicky nelíšia od pánskych párov. Jediný rozdiel je v tvare ženského teliatka. Dámske lyžiarske topánky sú v oblasti lýtka o niečo nižšie a širšie. Majú vyšší podpätok a väčší uhol sklonu.

Dámske modely sú prevažne vyrobené z mäkkej kože alebo umelých materiálov odolných voči mrazu.

výrobcovia

Na trhu sú lyžiarske topánky rôznych firiem:

 1. Rossignol - mať systém regulácie teploty (nohy v takýchto topánkach nezmrznú). Spoločnosť vyrába ženskú radu lyžiarskych topánok.
 2. Salomon - tesne priliehajúce nohy. Osobitnú pozornosť venuje pohodlnému noseniu lyžiarskych topánok. Spustí ženské modely.
 3. Botas - vyrába topánky strednej výšky. Určený pre klasický ťah. Pokryté vodou odpudzujúcou látkou.
 4. Alpina - vyvíja modely pre hrebeň a klasický kurz. Ich podrážky sú mäkké s pohodlnou anatomickou podložkou. Majú rýchly systém šnurovania.
 5. Fischer, Modely pre profesionálov majú veľmi ľahké anatomicky tvarované telo, ktoré dokonale podporuje členkový kĺb v hrebeni. Topánky pre amatérske korčuľovanie dostupné pre širokú a úzku nohu.

Všetky problémy s výberom lyžiarskych topánok sú riešiteľné. Správne a múdro pristupovať k ich výberu, trvať nejaký čas vyskúšať, a budete mať pár lyžiarskych topánok, ktoré dokonale zapadajú na nohy.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky