Ako si vybrať lyžiarske topánky?

Ako si vybrať lyžiarske topánky?

Ak máte radi extrémne športy a neviete si predstaviť svoj život bez zasnežených horských vrcholov, potom ste si jednoducho museli vybrať lyžiarske vybavenie. Každý profesionálny alpský lyžiar vie, že v hornatej oblasti je dôležitá každá maličkosť a správne oblečenie a obuv vám môže ušetriť pred zranením.

S veľkou opatrnosťou, odborníci radia, aby sa pozorne pozrieť na lyžiarske topánky. Môžu poskytnúť maximálny komfort aj pri pobyte na mnohých vrchoch. Je však neuveriteľne ťažké nájsť naozaj kvalitné lyžiarske topánky, najmä ak naozaj neviete, ako sa od seba líšia a akú funkciu vykonávajú.

Dizajn, lyžiarske topánky pripomínajú maticu. Plastová škrupina, ktorá poskytuje ochranu a odolnosť, skrýva pod sebou mäkkú a teplú topánku, ktorá dobre ohrieva nohu aj v tých najchladnejších podmienkach. Len málo ľudí vie, že tento typ topánok je kategorizovaný.

Čo hľadať pri výbere

V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť na vlastnej úrovni tréningu a typu jazdenia. Ak ste stále vo fáze zvyku na lyžovanie, je lepšie uprednostniť topánky pre začiatočníkov. Sú mäkšie v štruktúre, ľahkej hmotnosti a nevytvárajú ďalšie zaťaženie v procese jazdenia, a preto prispievajú k rýchlejšiemu a lepšiemu učeniu. Okrem toho sú dostatočne jednoducho regulované v režimoch "chôdza" a "korčuľovanie".

Je lepšie si vybrať topánky pre freeride pre tých, ktorí dávajú prednosť jazde na voľnom snehu a nepripravených vrcholoch zasnežených snehom.

Tento typ obuvi sa vyznačuje dostatočnou tuhosťou, ktorá odoláva náhlym zmenám teploty a intenzívnemu zaťaženiu. Kovové upevňovacie prvky, z ktorých jeden je otočený naruby, zabraňujú prenikaniu snehu do topánky počas zostupu.

Milovníci testujú svoju silu len na pripravených zjazdovkách vhodných na rezbárske práce. Dokonale sa prejavujú v situáciách, keď potrebujete urobiť ostré a pomerne presné odbočky. Má dobrú elasticitu a vynikajúcu absorpciu otrasov, čo vám umožňuje udržať rovnováhu aj v tých najnepriaznivejších situáciách.

Skvelí milovníci freestyle a trikov sú perfektnou obuvou pre freestyle. Sú vybavené prídavnou výplňovou podrážkou, ktorá ich robí stabilnými a trvanlivými. Kovové upevňovacie prvky a plastové opláštenie umožňujú topánkam tolerovať aj tie extrémne teploty.

Ako si vybrať

Hlavnou funkciou lyžiarskych topánok je poskytnúť maximálny komfort pri lyžovaní a zároveň manévrovať, to znamená, že je schopný rýchlo a presne prenášať silu na lyže.

Zároveň musíte pochopiť, že topánky z rôznych kategórií vykonávajú túto funkciu rôznymi spôsobmi. Ak topánky pre začiatočníkov nie sú určené na jazdu vo vysokých rýchlostiach a sú dostatočne pohodlné, hlavnou funkciou topánok pre profesionálov je zabezpečiť bezpečnosť lyžiara na úkor jeho pohodlia.

Preto by mal byť výber lyžiarskych topánok založený na niekoľkých ukazovateľoch.

Tvrdosťou

Tento ukazovateľ by sa mal brať do úvahy s ohľadom na jeho vlastnú váhu - čím vyššia je, tým tvrdšia by mala byť topánka. Zapínaná topánka by sa nemala skladať pod vami, keď stlačíte holene. Ak sa tak stane, mali by ste si vybrať topánky ťažšie.

Stojí za to zvážiť, že tvrdšie topánky sú tiež potrebné vyšší ľudia, pretože majú väčší vplyv. Ak rýchlosť pre vás nie je zvlášť dôležitá, mali by ste venovať pozornosť topánkam mäkším.

Pružnosťou

Podľa tohto ukazovateľa si zvyčajne vyberajú špeciálne lyžiarske ponožky, ktoré odborníci tiež odporúčajú nosiť spolu s obuvou. Ponožky sú vyrobené zo špeciálneho elastického materiálu, takže pri procese kladenia a chôdze vôbec nevytvárajú vrásky. Nosenie takýchto ponožiek s topánkami poskytuje väčšiu odolnosť topánok a zvyšuje pohodlie.

veľkosť

Prvá vec, ktorá by mala byť vzatá do úvahy pri nákupe vhodnej veľkosti topánky je, že vnútorná topánka by mala úplne opakovať obrysy zjazdového lyžiara. Pätka by mala byť pred montážou zaniknutá na najbližší milimeter a topánka by mala pevne a pevne sedieť, ako sú korčule alebo valčeky. Šírka topánky je volená striktne individuálne, ale všimnite si, že v nových topánkach je vždy určitá tuhosť.

Šírka podložky

Je to indikátor, ktorý zodpovedá vzdialenosti medzi stenami topánky v najširšej oblasti. Je dôležité si uvedomiť, že v topánkach rôznych výrobcov s rovnakou šírkou vankúšikov sa môžete cítiť inak, takže musíte merať topánky. Niekedy je šírka topánky upravená elastickými pásmi. Môžete tiež zmeniť šírku topánky tepelným tvarovaním plastovej základne.

dámske

Takéto modely topánok by sa mali vyberať s prihliadnutím na štruktúru ženských nôh. Vzhľadom k tomu, číslo v panve a boky u žien sa výrazne líši od postavy mužov počas drepov, ich centrum posunie silnejšie. Preto sú manžety dámskej obuvi ohnutejšie dopredu. Modely lyžiarskych topánok pre ženy robia pohodlnejšie a ľahšie, pretože len zriedka robia vysokorýchlostné typy korčuľovania.

Pre začiatočníkov

Pre ľudí, ktorí dávajú prednosť tomu, aby si jednoducho užívali vrcholky zasnežené snehom a nechodili naozaj do ťažkosti lyžovania, vhodné topánky, ktorých typ konštrukcie nazývali „kabriolet“. To je vtedy, keď vonkajší plášť topánky nie je úplne uzavretý tuhým plastovým "plášťom" a samotná topánka je teplá, mäkká a pohodlná.

Čo je lepšie

Odborníci v jednom hlasu hovoria, že najlepšie topánky sú tie, ktoré sú vybrané správne v súlade s úrovňou odbornej prípravy. To znamená, že ak ste nováčik na lyžiach "business" a snažíte sa rýchlo prejsť na novú úroveň, potom by ste nemali vyberať tvrdšie topánky.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky