Sterilizačné nástroje na manikúru

Sterilizačné nástroje na manikúru

Salon postupy už dávno prestali byť výsadou extrémne bohatých ľudí. Naopak, takmer každé dievča chodí na manikúru, pedikúru, návštevu kozmetičky, masážneho terapeuta alebo trávi čas v kúpeľoch. Máme spojené kozmetické centrá nielen s krásou, ale aj s čistotou, a ako to môže byť inak - koniec koncov, všetky postupy, ktoré ponúkajú, sa nejako týkajú osobnej hygieny. Preto je veľmi dôležitá post-a predprocesná príprava nástrojov a zariadení. Dnes budeme hovoriť o dezinfekcii a sterilizácii nástrojov na manikúru.

rysy

Manikúra je postup, pri ktorom malé čiastočky biomateriálu klienta zostávajú na nástrojoch a zariadeniach. Ale aj tie najmenšie kvapky krvi alebo prakticky neviditeľná kožná vločka môžu mať škodlivé baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy. Preto spoločnosť SanPiN vyvinula určité požiadavky na dezinfekciu a sterilizáciu manikúrového príslušenstva.

Mimochodom, je potrebné rozlišovať tieto dva pojmy. Dezinfekcia je ošetrenie povrchov a nástrojov špeciálnymi prostriedkami na ničenie patogénov. Nemôže však zvládnuť patogénne mikróby. Sterilizácia zabíja všetky známe vírusy, huby, prióny, baktérie a spóry. Niet divu, že slovo „sterilný“ znamená „dezinfikovaný, čistý“.

Typy a technológie spracovateľských zariadení

Vykonávať postup sterilizácie nástrojov niekoľkými spôsobmi, z ktorých každý má svoje vlastné vlastnosti, výhody a nevýhody. Nezastavujte svoju voľbu len na niektorom z nich, ale skôr získajte niekoľko nástrojov na spracovanie rôznych nástrojov:

 • Skriňa na suché teplo alebo suché teplo. Jeden z najúčinnejších sterilizátorov, zabíjajúci mikroorganizmy ich vystavením vysokej teplote. Ale nie všetky doplnky na nechty sú schopné odolať takejto sterilizácii. V suchom horáku sa spracovávajú len tie, ktoré sú vyrobené zo zliatin kobaltu alebo japonskej ocele, zatiaľ čo zvyšok po takomto spracovaní môže „zomrieť“ spolu s baktériami.

Na úplnú dezinfekciu prístrojov stačí 20 sekúnd. Ponechanie v dryjar po spracovaní je prísne zakázané.

 • Rúra na pečenie, Áno, áno, nie divu - obyčajná kuchynská rúra môže tiež slúžiť ako sterilizátor pre manikúrové doplnky! Ak chcete vykonať tento postup, umyte zariadenie v tečúcej vode, utrite dosucha a vložte do rúry predhriatej na 220 stupňov. Po 15-20 minútach vytiahnite. Na chladenie nepoužívajte studenú vodu.
 • Autokláv alebo parný sterilizátor. Dezinfikuje nástroje horúcou parou (do 134 stupňov). Po umytí a vysušení musia byť v jednej vrstve. Proces sterilizácie v autokláve trvá 20 minút.
 • Glosperlen alebo guľový sterilizátor. Je to kovová nádoba v plastovom puzdre naplnená malými guľôčkami z kremenného skla. Toto zariadenie je vybavené vykurovacími prvkami, ktoré po zapnutí v sieti pôsobia na tieto gule a zahrejú sa na teplotu 240 stupňov za pol hodiny. Potom sa vložia predčistené a sušené manikúrové doplnky (iba kovové!) A sú tam ešte pol hodiny. Potom sa musia odstrániť a opláchnuť v dezinfekčnom roztoku a môžu sa použiť.
 • Ultrazvuk. Čistenie je nasledovné: dezinfekčná kvapalina sa vyleje do špeciálnej nádoby, tam sa položia nástroje a umiestni sa do ultrazvukového sterilizátora, ktorý odstraňuje nečistoty pôsobením vibrácií vlny. Copes aj pri koróznych javoch.
 • UV sterilizátor, Ako už názov napovedá, bojuje proti mikroorganizmom ožiarením ultrafialovým žiarením. Dobré zápasy hrdza.
 • Chemické spracovanie Nie je to najobľúbenejšia metóda sterilizácie. Faktom je, že na zničenie absolútne všetkých škodlivých mikróbov a vírusov sú potrebné pomerne agresívne činidlá a špeciálne podmienky: samostatná miestnosť, nádoby, ktoré sú odolné voči ich účinkom, kombinézy pre personál, vhodné skladovacie podmienky. Nie každý salón si môže dovoliť takýto postup, najmä preto, že existujú omnoho dostupnejšie a rovnako efektívne metódy.

Pri spracovaní je sada nástrojov zabalená v špeciálnych vreckách. Existuje niekoľko typov:

 • Kraft balíčky. Utesnené spinkami a pomôckami pomáhajú udržiavať sterilitu 3 dni;
 • Utesnené vrecúška. Trvanie sterility v nich - 20 dní;
 • Papierové sáčky s tepelným zváraním. V takýchto utesnených obaloch nástroje udržiavajú sterilitu jeden mesiac.

Čo treba spracovať?

Manikúrne doplnky musia prejsť niekoľkými stupňami čistenia od škodlivých mikroorganizmov predtým, ako ich kapitán použije na určený účel. Čistenie pred sterilizáciou spočíva v odstraňovaní častíc odumretej kože a biologických tekutín a umývanie nástrojov v tečúcej vode pomocou jednoduchého mydla. Čisté zásoby sa naplnia do sterilizátora, podrobia sa globálnemu spracovaniu zo všetkých baktérií a vírusov a potom sa zabalia do zapečatených vrecúšok. A bezprostredne pred zákrokom prejdú poslednou fázou dezinfekcie. Prechádza aj pracoviskom a rukami pána a klienta. Na tento účel sa používajú tieto lieky:

 • Neosterol bezfarebný. Používa sa na rýchlu dezinfekciu pracovných plôch, zariadení, nástrojov. Obsahuje alkohol. Rýchlo schne a nevyžaduje oplachovanie. Má široké spektrum účinku (zabíja mnoho druhov húb a vírusov, vrátane AIDS, hepatitídy, rotavírusov, baktérií a mikróbov). Po spracovaní nevyžaduje vetranie miestnosti, môže byť použitý aj s návštevníkmi;
 • Neosteril blue, Dezinfekcia pre ruky majstra a klienta. Je to hotové riešenie, ktoré musíte utrieť ruky bezprostredne pred zákrokom. Táto tekutina má tiež liečivý účinok. Je úplne bezpečný, nespôsobuje alergické reakcie a podráždenie pokožky;
 • Desecon, Dezefekt, Desekon-OM. Dezinfekčné prípravky. Sú podobné vo svojich vlastnostiach. Sú to riešenia špeciálnych dezinfekčných chemikálií, ktoré sa nalievajú do kúpeľa a všetky nástroje sú tam umiestnené. Po ošetrení je potrebné dôkladné opláchnutie v tečúcej vode.

Desecon sa môže používať mesiac, Desefect a Desecon-OM - 2 týždne, po ktorých sa roztoky stanú nepoužiteľnými a je potrebné ich vymeniť.

Hlavné etapy

Dezinfikovať a sterilizovať nástroje musia byť v určitom poradí. Celý proces trvá pomerne dlhú dobu, takže každý manikér musí mať niekoľko súborov nástrojov, ktoré ho nahradia. takže:

 • Po ukončení manikúry by sa mali všetky použité nástroje dôkladne umyť v tečúcej vode mydlom, odstrániť viditeľné nečistoty;
 • Potom sa umiestnia do misky s dezinfekčnou kvapalinou a ponechajú sa v nej určitý čas;
 • Dezinfikované nástroje sú umiestnené v sterilizátore.Tam prechádzajú globálnym spracovaním zo všetkých škodlivých mikroorganizmov;
 • Potom sa už sterilné príslušenstvo zabalí a zabalí do zapečatených vreciek, aby sa zachovala ich čistota;
 • Bezprostredne pred nasledujúcim postupom klient otvorí vrecko a znovu spracuje nástroje pomocou alkoholu alebo dezinfekčného roztoku.

Ako často by sa mali spracovať?

Vo všeobecnosti sú všetky doplnky na manikúru rozdelené do dvoch typov v závislosti od materiálu výroby - sú porézne a neporézne. Porézne - to sú najčastejšie nástroje na jednorazové použitie alebo opakovane použiteľné, ale vyžadujú špeciálne čistenie. Nepórovité - opakovane použiteľné a ľahko sa čistí. Predtým, ako pristúpime k postupu dezinfekcie a sterilizácie, je preto potrebné objasniť, ktorému druhu tento alebo tento prostriedok patrí a na základe ktorého podniknúť ďalšie kroky:

 • Porézne predmety zahŕňajú látky, drevo a absorpčné doplnky, ako sú pilníky na nechty (väčšinou, pretože sú kovové), huby, tyčinky z bavlny a pomarančov, papierové obrúsky a uteráky, nadšencov na leštenie. Musia byť po prvom použití odhodené (okrem súborov, ale musíte sa pozrieť na to, ako prenášajú dezinfekciu a ak sa povrch po kontakte s tekutinou začne zhoršovať, musia sa tiež zlikvidovať).

Ak vo vašej práci používate utierky, mali by ste ich umývať v práčke na konci každého pracovného dňa.

 • Neporézne príslušenstvo je najčastejšie kov, plast, sklo alebo sklolaminát. Patrí medzi ne frézy, manikúra pinzety a nožnice, rôzne kefy. Po každom klientovi musia byť sterilizované a dezinfikované podľa všetkých vyššie uvedených pravidiel.
 • Predmety, ktoré nie sú v kontakte s pokožkou, napríklad gély, gélové leštidlá, akrylové, farebné laky na nechty, netolerujú škodlivé mikroorganizmy, a preto nepotrebujú sterilizáciu.

Domáce spracovanie

Spôsob vykonávania sterilizačných nástrojov v domácnosti závisí od toho, kto iný okrem vášho manikúrového doplnku používa. Ak ich nikomu nedáte, potom použite ako dezinfekčný roztok etanol a po každom postupe ich utrite. Raz mesačne sa odporúča variť 5 minút. Ak všetci členovia vašej rodiny používajú tú istú sadu manikúry, potom je potrebná vážnejšia sterilizácia. A to vám pomôže kuchynská rúra.

Budete potrebovať: dobrý umývací prostriedok alebo tekuté mydlo, železná panvica, rukavice a rukavice.

Predhrejte rúru na 200 stupňov. Počas zahrievania dôkladne umyte všetky nástroje v tečúcej vode s mydlom a vodou, odstráňte nečistoty. Utrite ich do sucha. Usporiadajte na plech, pričom medzi nimi musí byť vzdialenosť 5 cm. Umiestnite ho do rúry a držte ho 15 minút, potom ho vyberte. Tento čas bude stačiť na úplnú dezinfekciu náradia.

Nezabudnite, že táto metóda sterilizácie je vhodná len pre kovové predmety! Plastové a kartónové súbory s prachom nie je možné umiestniť do rúry!

Okrem suchého tepla existuje aj iná metóda domácej sterilizácie - vriacej, Nalejte vodu do malej panvice, varte ju a ponorte do nej 10-15 minút, potom jemne vyberte, položte na suchú handričku a dôkladne osušte.

Nezanedbávajte postupy dezinfekcie a sterilizácie dodávok nechtov! Zároveň je absolútne nepodstatné, či robíte svoju manikúru len sami alebo prijímate klientov ako profesionál. Hygiena - záruka zdravia!

Odpovede na otázky sterilizačné nástroje pre manikúru sa dozviete z nasledujúceho videa.

Komentáre
Komentovať autora

šaty

sukne

blúzky